ABD Vizesi

ABD’ye seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport, Hizmet (Gri) Pasaport, Diplomatik (Siyah) Pasaport ve Hususi (Yeşil) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları seyahatlerini gerçekleştirmek için ABD Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunmak zorundadırlar.

ABD vizeleri yalnızca bir Amerikan Büyükelçiliği veya Konsolosluğu tarafından verilebilir. Vize, sahibine Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etme ve giriş yapma izni talep etme hakkı sağlar. Fakat kişinin ülkeye girişini garantilemez.

ABD’ye seyahat etmek isteyen olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ABD Konsolosluğu’ndan randevu alarak yapacakları seyahatin amacı doğrultusunda vize başvurularını gerçekleştirmelidirler.

Giriş noktasında bulunan göçmenlik memuru, vize sahibinin ABD’ye giriş yapmaya uygun olup olmadığını değerlendirir ve girişle ilgili son kararı verir.

ABD’de “Göçmen olmayan vizeler” ve “Göçmen vizeler” olmak üzere iki vize türü uygulaması mevcuttur.

-Göçmen olmayan vizeler, ABD’ye ziyaret, eğitim veya çalışma gibi amaçlar ile geçici olarak yapılan seyahatleri kapsamaktadır.

-Göçmen vizeler, Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmak ya da yalnızca süresiz olarak yaşamak için gitmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür.

Amerika Göçmen Vize Kategorileri Nedir?

Aile Dayanaklı Göçmen Vizeler

Nişanlılık Vizesi

İşveren Dayanaklı Göçmen Vizesi

Yeşil Kart

Geri Dönen Yerleşik Yabancı Müracaatları

 

ABD  Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

-ABD’ye seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport, Hizmet (Gri) Pasaport, Diplomatik (Siyah) Pasaport ve Hususi (Yeşil) pasaport hamili tüm kişiler ABD vizesi başvurusu yapmak zorundadırlar.

-ABD’ye seyahat etmek isteyen 14 yaş altı ve 80 yaş üstü kişiler gerekli koşulları taşımak kaydıyla vize başvurusu için konsolosluğa şahsen gitmek zorunda değillerdir.

– ABD vizesi işlemleri için kullanılan pasaportun seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay geçerlilik süresi olması gerekmektedir. Aksi durumda kişi pasaportunun süresini uzatmakla mükelleftir.

–  ABD vizesi başvurusu yapılmadan önce kısa süreli seyahatler için uygun olan elektronik “göçmen olmayan” formu doldurularak ABD Konsolosluğu’ndan randevu alınmalıdır.

– ABD Konsolosluğu başvurulan vize türüne bağlı olarak ek bilgi ve belge talebinde bulunabilir.

– Amerika vize başvurusunda bulunan kişiler resmi tatil ve yoğunluk gibi durumları göz önünde bulundurarak vize başvurularını planladıkları seyahat tarihinden 6- 8 hafta önce yapmalıdır.