Neden Polonya’da eğitim almalısınız?

Ülkedeki mükemmel yükseköğretim sistemi nedeniyle kariyeriniz için yapabileceğiniz harika bir seçimdir. Polonya 450’den fazla yükseköğretim kurumuna sahiptir ve Avrupa’nın en eski ikinci üniversitesinin ana ülkesidir.

Jagiellonian Üniversitesi, 1364 yılında Kral III. Ülkedeki diğer küresel olarak akredite üniversiteler arasında Varşova Üniversitesi, Poznań’daki Adam Mickiewicz Üniversitesi, Łód Koleji Film Okulu, Natolin Avrupa Koleji (Varşova) ve Varşova’daki Üniversite Müzisyeni Fryderyk Chopin bulunmaktadır.

1773’te oluşturulan Polonya Milli Eğitim Komisyonu, uluslararası düzeyde ilk Eğitim Bakanlığı olarak kabul edilir. Günümüzde, Polonya’da yükseköğrenim Polonya Bilim ve Yüksek Öğrenim Bakanlığı tarafından yönetilmektedir. Polonya üniversiteleri, yüksek statülerini korumak için Polonya Akreditasyon Komitesi, Yüksek Öğrenim Genel Konseyi ve Üniversite Okulları Rektörleri Konferansı tarafından düzenli olarak değerlendirilmektedir.

Ayrıca, Polonya üniversitelerine giriş sınavlarının olmaması, bu eğitimin uluslararası öğrenciler için çok daha çekici kılmaktadır. Sadece bir lise sertifikasına, bir finansal geçerlilik sertifikasına ve İngilizce veya Lehçe’de akıcılık sertifikasına ihtiyacınız olacak!

POLONYA’DA EĞİTİM SÜRESİ

Polonya’da üniversite eğitimi 3 yıl sürmektedir. Yalnızca bazı mühendislik bölümlerinde bu süre 4 yıla çıkar. Avrupa Birliği’nin diğer ülkelerinde olduğu gibi tıp eğitimi 6 yıl, eczacılık ve diş hekimliği bölümleri ise 5 yıl sürmektedir. Bu sürelere dil hazırlık eğitimi dahil değildir.

YÖK DENLİĞİ

Polonya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerin nerede ise tamamı YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından tanındığı için aldığınız diplomalar Türkiye’de de geçerlidir. Ayrıca Polonya’dan alınan diplomalar mavi diplomadır ve tüm Avrupa’da, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avustralya gibi ülkeler başta olmak üzere 180 ülkede tanınmaktadır.