Amerika Birleşik Devletleri Hakkında

Tüm dünyada ‘’özgürlükler ülkesi’’ olarak da bilinen Amerika Birleşik Devletleri aynı zamanda tarih boyunca başta Avrupa ve Güney Amerika ülkelerinden olmak üzere en fazla göç alan ülkelerden biri.

Çok geniş bir alana yayılan sınırları nedeniyle ülkede çok farklı iklim tiplerinin etkisini görmek mümkün. Kuzey eyaletlerde yer alan New York, Boston ve Atlanta gibi kentlerde kar yağarken ülkenin en güneyinde yer alan eyaletlerden biri olan Florida’nın birçok şehrinde denize girip güneşlenebilirsiniz. Meksika Körfezi’ne yakın kuzeydoğu eyaletlerde tropikal, iç kesimlerde karasal, Alaska’da ise çok daha soğuk bir iklim etkili.

Doğusunda Atlas Okyanusu, batısında ise Büyük Okyanus ile çevrili Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı Hawaii, Büyük Okyanus’ta, anakaradan 3.200 kilometre açıkta yer alıyor. Kanada’nın kuzeydoğusunda bulunan Alaska ise ülkenin yüzölçümü bakımından en büyük eyaleti. Ülkede kullanılan Amerikan Doları aynı zamanda dünya üzerinde geçerliliği en fazla olan para birimlerinden biri.

Her yıl çok sayıda turist çeken Amerika Birleşik Devletleri’nin en çok ziyaret edilen şehirleri arasında New York, San Francisco, San Diego, Orlando, Miami ve Las Vegas geliyor. Dev gökdelenleri ile ülkenin en önemli kültür, sanat ve finans merkezlerinden biri olarak kabul edilen New York’ta şehre gelen ziyaretçileri karşılayan ilk sembollerden biri olan ve kıyıdan hareket eden teknelerle ulaşılan Özgürlük Heykeli’ni görebilirsiniz. Şehirde ayrıca dünyaca ünlü tiyatro ve gösterilerin merkezi Broadway ve çok sayıda şık kafe ve mağazayı barındıran Soho gibi yerleri gezebilirsiniz. Dünyanın en büyük şehir parklarından biri olan ve Manhattan’ın tam ortasında yer alan Central Park ise şehirde görülmeye değer bir diğer seçenek.

Amerika Birleşik Devletleri’nin batı kıyılarında yer alan büyük ve önemli şehirlerinden San Francisco’da teknoloji dünyasının kalbi kabul edilen Silikon Vadisi’ni ve Golden Gate Köprüsü’nü görme şansınız var. Ülkenin diğer önemli merkezleri arasında yer alan Orlando’da eğlence parklarının keyfini sürebilir, Las Vegas’ta kumarhanelerde şansınızı deneyebilir veya Miami’de denize girebilir, suyun altına dalabilir, kano, sörf ve daha birçok su sporunun keyfini çıkarabilirsiniz.

Ülkeyi ziyaret için hangi dönemi seçerseniz seçin farklı güzellikler ve heyecan verici bir macera sizi bekliyor olacak. Çok sayıda etkinlik ve aktiviteye sahne olan yaz mevsimi ise Amerika Birleşik Devletleri’ni ziyaret etmek için en ideal zamanlardan biri.