Kanada Hakkında

Kuzey Amerika’da yer alan Kanada yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük ikinci ülkesi unvanına sahip. Kanada topraklarının büyük kısmı ormanlık alanlarla kaplı. Ülkenin kuzey bölümüne sert ve soğuk tundra iklimi hâkim. Güney kıyı kesimlerde ılıman deniz iklimi görülürken, diğer bölgelerde karasal iklim etkili.

Kanada, merkezi olmayan, 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşan bir federasyon. Başkenti Ottawa. Montreal, Toronto, Vancouver, Calgary ile Québec ise diğer önemli şehirleri. Kanada’nın iki resmi dili var; Fransızca ve İngilizce. Ülkenin temel tarım ürünleri buğday, arpa, mısır ve yulaf. Büyükbaş hayvancılığın yanı sıra balıkçılık da en önemli faaliyetlerden biri. Ülkede kürk hayvanı çiftlikleri de bulunuyor.

Kanada’da sanayi de hayli gelişmiş durumda. Bunun en önemli sebebi petrol, doğalgaz, nikel, çinko, kurşun, altın ve hatta ormanlar gibi çok zengin doğal kaynaklara sahip olması. Ülkede Ren geyiklerini hemen her yerde görebilirsiniz. Ayrıca Kanada’da bufalo, antilop, kunduz, kutup ayısı, fok, sincap, vaşak gibi çok farklı hayvan türleri de bulunuyor ve alakarga, kardinal kuşu, kedi kuşu, baltimor gibi özel kanatlılar da ülkede yaygın olarak görülen türler arasında.

Ülkenin ekonomik refah düzeyi çok yüksek. Bu nedenle Kanada uzun zamandır her yıl önemli sayıda beyin göçü alıyor. Bunun yanı sıra ülke, eğitim için giden çok sayıda öğrenciye ve çalışmak için giden göçmenlere de ev sahipliği yapıyor.