İlgili kuralların gerekliliklerini yerine getirmek müracaat sahibinin sorumluluğunda olduğundan, belirtilen dokümanların sunulmaması başvurunun reddedilmesi için gerekçe oluşturacaktır. Vize görevlisi kararını sunmuş olduğunuz kanıtlar doğrultusunda verecektir. Vize görevlilerinin kişisel koşullarınız kadar, başvurunuzun nedenlerini de anlamaları büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, evrakların mümkün mertebe eksiksiz olarak hazırlanması ve Konsolosluğa sunulması son derece önemlidir. BIYOMETRI VERi  25 Eylül 2014 tarihi itibariyle; tüm Schengen ülkeleri; Biyometrik Veri Alimi ( parmak izi ve dijital fotograf) sistemine geçis yapmislardir.  Bu sistemle birlikte, öncesinde on-line randevu almak kosulu ile basvuru sahibinin parmak izi vermesi için “Basvuru Merkezi’nde” SAHSEN bulunmasi gerekmektedir 18 yas altı yolcular Ebeveynlerinden biri esliginde sahsen gelmek durumundalar.  25 Eylul 2014 tarihinden itibaren schengen vize başvurularında Parmak izi alındıysa,basvuru sahibinin randevu gününde SAHSEN bulunmasına gerek yoktur.

1 Geçerli Pasaport ve Eski Pasaport Asılları ile işlenmiş sayfalarının kopyaları 2 adet boş vize sayfası bulunmalı, 10 yıl içinde alınmış ve planlanan dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olmalıdır.

2 T.C. Kimlik Fotokopisi. Yabancılar için: Türkiye’de geçerli oturum izni kopyası.

3 2 Adet Biyometrik Fotoğraf 35x45mm,arka fon beyaz Pasaport ve eski vizelerde kullanılmamış olmalıdır.

4 Seyahat Sigortası Tüm seyahat süresini kapsayan, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi ve hastane bakımı masraflarını kapsayan, 30.000 Euro teminat tutarında, Schengen bölgesinde geçerlidir ibaresi bulunan İNGİLİZCE seyahat sigortası police fotokopisi. Seyahat tarihinizden 1 önce başlayıp dönüş tarihinizden 1 gün sonra bitmesi gerekmektedir.

5 Uçak Bileti Rezervasyonu Gidiş – dönüş uçak rezervasyonu veya ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler. (araç ile gidilecekse: araç ruhsatı, uluslararası ehliyet, yeşil sigorta, kaptan/şoförün geçerli vizesi.)

6 Otel Rezervasyonu Tüm seyahat süresini kapsayan otel rezervasyonu veya konaklamanın nerede gerçekleşeceğini gösteren belge. Rezervasyon üzerinde otel ismi, adresi, telefonu ve yolcu isimleri yazmalıdır.

7 Firma Dilekçesi Aslı Antedli kağıda basılmış ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır. (izinli olunan tarihlerin ,işyerindeki görevinin ,işe başlama tarihinin belirtilmesi gerekmektedir.)

8 Banka Hesabı Aslı son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren, kullanılabilirbakiyeli, son bir hafta içerisinde alınmış, banka tarafından ıslak imzalı-kaşeli ve ekinde banka imza sirküleri olmalıdır.

9 Firma Evrakları İmza Sirküleri Kopyası (Dilekçeyi imzalayan yetkilinin imza örneği bulunmalıdır.) Ticaret Sicil Gazetesi Kopyası Faaliyet Belgesi Aslı(Bağlı bulunulan meslek odasından son 3 ay içerisinde alınmış ıslak imzalı veya internetten alınmış son 1 ay geçerliliği olan e-imzalı , İTO/İSO vb.) Vergi Levhası Kopyası (Son vergi yılı tahakkuku işlenmiş ve barkodlu olmalıdır.)

10 Gelir Evrakları SGK İşe Giriş Bildirgesi (yoksa Noter onaylı İş Sözleşmesi) Son 3 aylık Maaş Bordroları (Kaşeli ve imzalı olmalıdır.) SGK 4A Hizmet Dökümü (E-devletten alınmış- barkodlu) Son 4 aylık SGK Destek Primi Dökümü ( Hem emekli hem çalışan ise; Hizmet dökümüne ek olarak işverenden temin edilmelidir.)

LÜTFEN DİKKAT

1- Vize ücreti iade edilmez.

2- Türkiye’de oturma izni olmayanların başvuruları kabul edilmeyebilir.

3- Başvurunuzun değerlendirilmesi için bir görüşmeye gelmeniz gerekebilir.

4- Lütfen yukarıda belirtilen maddelere ek olarak başka belgeler de getirmeniz istenebileceğini biliniz.