Avustralya Hakkında

Dünyanın en büyük ada ülkesi olan Avustralya, ormanları, şelaleleri ve iki okyanusa olan kıyılarıyla ”yeryüzünün cenneti” olarak adlandırılıyor. Avustralya’nın yerli halkı Aborjinler, günümüzde ülkenin ormanlarında ve kırsal kesimlerinde doğal yaşamlarını sürdürüyor. Yerli Aborjinlerin ve göçmen Avrupalıların birlikte yaşadığı Avustralya’da, fındık, kayısı, üzüm gibi gıda ürünlerinin yanı sıra dizel taşıtlar ve elektronik ürünlerin ihracatı ekonomiyi güçlü kılıyor. Ayrıca Avustralya’nın uzun sahilleri ve güneşli iklimi sayesinde turizmden de ciddi bir gelir elde ediliyor. Kara sınırı bulunmayan Avustralya’nın kıyı komşuları ise Doğu Timor, Solomon Adaları, Vanuatu, Endonezya, Yeni Kaledonya, Yeni Zelanda ve Papua Yeni Gine. Her bölgesinde ayrı bir iklimin yaşandığı Avustralya’da yıl boyunca sıcaklık değeri 5 ile 30 derece arasında değişiyor. Yüksek dağlık kesimlerde ise -5 dereceleri buluyor. Yılın yarısında yaz mevsimini yaşayan Avustralya’daki en sıcak aylar Ocak ve Şubat.

Ülkenin ve dünyanın en popüler kentlerinden biri olan Sidney’i özel kılan Sidney Opera Binası, The Rocks ve Circular Quay görülmeye değer başlıca yerler. Başkent Canberra bir bürokrasi şehri olarak öne çıkarken Melbourne ise suç oranının son derece düşük olması, modern yapıları ve bitmek bilmeyen gece hayatı ile biliniyor. Queensland bölgesindeki Cairns şehrinde, safari severler için muhteşem safari günleri düzenleniyor. Aborjinleri görmek ve onlarla kültürel bir etkileşim yaşamak isteyenler için Aborjilerin yaşadığı Sidney, Darwin ve Melbourne şehirleri çevresinde kültür turları düzenleniyor. Melbourne’de düzenlen Uluslararası Tenis Turnuvası ve eş zamanlı festivaller her yıl görsel bir şölene dönüşüyor ve tüm dünyadan rağbet görüyor. Melbourne Uluslararası Film Festivali ise dünyadan film yapımcılarının ve film severlerinin ortak buluşması noktası.

Farklı kültürlerin bir arada yaşadığı Avustralya’nın mutfağı da farklı lezzetleri tatma imkânı veriyor. Devekuşu ve timsah etinin kullanıldığı ilginç yemeklerin yanında ünlü Avustralya şarabını tadabilirsiniz. Tim Tam çikolatası ve Avustralya’nın özel lezzeti etli tartını da yemezseniz çok şey kaçırırsınız.