İngiltere Hakkında

“Güneş batmayan ülke” olarak tanımlanan İngiltere, Britanya Adası’nda bulunuyor. Birleşik Krallık’ı oluşturan ülkelerin en büyüğü olan İngiltere, doğusunda bulunan Kuzey Denizi’yle, güneyde de İngiliz Kanalı’yla Avrupa kıtasından ayrışır. Anayasal monarşiyle yönetilen ülkede kraliyet ailesi yerli halk tarafından çok sevildiği gibi birçok turisti de ülkeye çeker.

Başkent Londra, Roma İmparatorluğu’nun önem verdiği şehirlerden biri olduğundan dolayı köklü bir geçmişe sahiptir. 0 meridyeninin geçtiği Greenwich kasabasını bulunduran şehirde Britanya Adası’nın en ünlü yapısı Westminster Manastırı başta olmak üzere birçok görkemli yapı bulunur. Kraliçe II. Elizabeth’in yaşadığı Buckingham Sarayı da Londra’da konumlandığından birçok turist bu sarayı görmek için şehre akın eder. Manchester futbol takımlarıyla bilinirken Liverpool da bu şehirde doğmuş müzik gruplarıyla ünlüdür. Dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak bilinen Oxford Üniversitesi’nin bulunduğu Oxford ve Cambridge Üniversitesi’nin bulunduğu Cambridge, ülkenin en çok öğrenci alan iki şehridir.

Dünyadaki en güçlü ekonomilerden biri olan İngiltere aynı zamanda büyük şirketlerin birçoğunun da merkezi. Kimya ve ilaç endüstrisi, yazılım üretimi ve silah endüstrisi alanlarında lider. Ülkenin resmi dili İngilizce olsa da ülkede Galce, İskoçça ve İrlandaca gibi diller de konuşulmaktadır. Bir ada ülkesi olduğu için İngiltere’de nemli deniz iklimi hâkimdir. Bu yüzden de tüm yıl boyunca yağmur yağışı almasıyla bilinir. Yazları serin bir hava görülürken kış mevsiminde de çok soğuk hava durumlarıyla karşılaşılmaz.

İngiliz Kahvaltısı ve Fish & Chips adıyla bilinen kızarmış balık ve patates kızartması İngiliz Mutfağı’nın en meşhur yemekleridir. Tarihiyle meşhur olan ülkenin her yerinde tarihte önemli bir savaşa konu olmuş ya da bir sanat eserinin parçası olmuş bir yapı görmek mümkündür. İngiltere William Shakespeare, Agatha Christie, Charles Dickens, Virginia Woolf, D.H. Lawrence gibi ünlü edebiyatçıların doğum yeridir. Aynı zamanda Queen, The Beatles, The Smiths, Radiohead gibi dünyada birçok kişi tarafından severek dinlenen müzik gruplarının da bir araya geldiği ülkedir.