Avusturya Hakkında

Orta Avrupa’da yer alan ve Almanya, Lihtenştayn, İsviçre, Macaristan, İtalya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya gibi ülkelerle komşu olan Avusturya, aynı zamanda Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden biri. Ülkenin başkenti Viyana ve dünyaca ünlü besteci Mozart’ın doğum yeri Salzburg gibi kıtanın en dikkat çekici şehirlerinden bazılarına da ev sahipliği yapan ülke, yılın her mevsiminde ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Başkent Viyana, müzeleri, sanat galerileri, tiyatroları ve operasıyla Avrupa’da sanatın ve müziğin en önemli beşiklerinden biri olarak sayılıyor. Ülkenin dağlık alanlarında yer alan kayak merkezleri ise kış aylarında hem Avrupa’dan hem de dünyanın dört bir yanında gelen kayak tutkunlarının buluşma noktası. Özellikle 1964 ve 1976 yıllarında düzenlenen Kış Olimpiyatları’nın da merkezi olan Inssbruck, ülkenin kayak merkezleri arasında adı en çok duyulanlardan biri. Bu bölge soğuk ve karlı kış günlerinde hem Avusturya içinden hem de yurt dışından gelen sporcuların ülkede başlıca buluşma noktası.

Tarihte birçok farklı devlet ve kültürün etkisinde kalan Avusturya’da başta başkent Viyana ve Salzburg gibi diğer tarihi kentlerde farklı kültürlerin izlerini sürmek mümkün. Denize kıyısı olmayan Avusturya’da karasal iklim görülüyor. Ülkenin özellikle kuzey kesimlerinde kış ayları oldukça sert ve soğuk geçerken güneyde hava sıcaklıkları biraz daha yüksek.