Temel olarak, eğitim Rusça olarak yapılır, ancak her yıl tamamen İngilizce olarak gittikçe daha fazla program eklenmektedir. Rusça dil programlarının maliyetinin, İngilizce dil programlarına kıyasla genellikle daha düşük olduğunu unutma. Lisans programlarına girmeden önce, dil kurslarını  hazırlık bölümünde tamamlayabilirsiniz – bunlar herhangi bir üniversitede mevcuttur.
Lisans programlarında ücretsiz öğrenim için Rus üniversitelerinde yabancı öğrenciler için sunulan birçok devlet bursu mevcuttur.

Lisans programları dört yıl sürer ve hem temel disiplinlerin hem de öğrencinin seçtiği uzmanlık alanlarının çalışmasını içerir. Ayrıca, Rus üniversiteleri, bireysel bir eğitim yörüngesi oluşturarak, bir lisans derecesinde çeşitli konularla eğitim sürecini organize eder. Son sınıfta öğrenciler son yeterlik çalışmalarını yazarlar ve komisyon önünde savunurlar.

Eğer dil seviyeniz için dil okullarında eğitim almak isterseniz Rusya dil okullarında Rusça öğrendikten sonra üniversite’ye geçiş yapabilirsiniz.

Rusya’da hazırlık eğitimi  tıp ve biyoloji, mühendislik , iktisat ve sosyal bilimler bilimler için ayrı ayrı verilmektedir. Genellikle 8 ay süren Rusya hazırlık programının ilk 4 ayında sadece Rusça dil eğitimi verilmekte olup ikinci dönemden itibaren ise seçilen bölüme göre ek dersler verilmektedir. Rusça hazırlık için haftada 25-30 saat ders alan ve okul dışında ders çalışan bir öğrenci Rusçasını 1 yıl içinde  akademik ortamda kullanma seviyesine kadar geliştirebilir. Rusça yabancı dil olarak 1. sınıftan itibaren eğitim boyunca mecburidir.

Rusya Devlet Üniversitelerinden alınan Rusya hazırlık sınıfı sertifikaları Rusya’nın tüm üniversitelerinde geçerlidir. Öğrenciler hangi okul veya hangi bölümde eğitim hayatlarına devam edeceklerine hazırlık sınıfındayken de karar verebilirler fakat lisans veya yüksek lisans eğitimine Rusça hazırlık eğitimi alınan üniversitede devam etmek daha avantajlı olmaktadır.

Rusya üniversite başvuru tarihleri Mayıs- Eylül tarihleri arasındadır. Öğrenciler başvuru ve vize sonuçlanma sürecine göre Rusyada hazırlık eğitimi  Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında başlar. 1,5 yıllık Rusça Hazırlık programları da vardır.1,5 yıllık Rusça Hazırlığı kayıtları Aralık – Ocak ayları arasında yapılmaktadır.

Gerekli Belgeler

10 Adet 3×4 ölçülerinde arka fonu beyaz ve mat fonda vesikalık fotoğraf

Pasaportun aslı (Başvurudan itibaren minimum 18 ay daha geçerlilik süresi olması gerekmektedir)

Aids testi (Özel hastanelerden aynı gün temin edilebilir)

Diplomanın aslı (valilikten yada kaymakamlıktan apostil yapılacak)

Transkript (not dökümü) aslı, ıslak imzalı (valilikten yada kaymakamlıktan apostil yapılacak)