Fransa Hakkında

Güneyinde Akdeniz, kuzeyinde ise Kuzey Denizi ve Manş Denizi ile çevrili Fransa, karadan Belçika, Almanya, Lüksemburg, İsviçre, İspanya, İtalya, Andorra ve Monako ile komşu olan bir Batı Avrupa ülkesi. Aynı zamanda dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Fransa, ekonomik ve kültürel anlamda yeryüzünün en gelişmiş ülkeleri arasında sayılıyor.

Ülkenin başkenti Paris, sadece dünyanın en fazla ziyaretçi çeken şehri değil, aynı zamanda her yıl çok sayıda çift için vazgeçilmez bir romantik tatil ve balayı rotası. Manş Denizi altından geçen bir tünelle İngiltere’ye bağlanan Fransa, dünyada en fazla denizaşırı toprağa sahip ülkelerden de biri. Saint Martin Adası ve Fransız Guyanası bu denizaşırı topraklardan bazıları. Ülkenin güney kıyılarının açıklarında bulunan Korsika Adası da Fransa’ya bağlı. Geniş bir alana yayılan Fransa’nın kuzeyinde daha serin okyanus iklimi, başkent Paris’i de kapsayan iç kesimlerde karasal iklim, Marsilya ve Nice gibi ülkenin Akdeniz kıyıları boyunca uzanan şehirlerinde ise Akdeniz iklimi etkisini gösteriyor.

Fransız İhtilali gibi dünya tarihi değiştiren önemli gelişmelere de sahne olan Fransa, geçmişten günümüze Avrupa’nın en önemli siyasi, ticari ve kültürel merkezlerinden biri olarak anılıyor. Ülkenin başkenti Paris dışında Lyon, Toulouse, Nantes, Bordeaux ve Strazburg gibi şehirler ülkenin önde gelen merkezleri arasında.

Gustave Eiffel tarafından inşa edilen ünlü Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, Notre Dame Katedrali, dünyaca bilinen markaların ve kafelerin sıralandığı Şanzelize Caddesi, Zafer Takı, Orsay Müzesi ve Lüksemburg Bahçesi gibi çok sayıda gezilecek yer alternatifi sunan başkent Paris, alışveriş ve moda tutkunları için de tam bir cennet. Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu gibi önemli kurumları barındıran Strasbourg ise birçok özelliği sayesinde ‘’Avrupa’nın başkenti’’ olarak anılıyor.